Po artykule dotyczącym wyboru garnituru dla Panów czas na Panie i suknie ślubne. Jak dokonać tego ostatecznego wyboru? Czy suknie z katalogów aby na pewno będą wyglądały na nas tak jak na modelkach? Czy nasz wymarzony kształt rybki, księżniczki sprawdzi się w realu? Oczywiście w czasie pierwszej wizyty w salonie warto przymierzyć suknie naszych marzeń, a tak na prawdę wyobrażeń i przekonać się czy to właśnie ten kształt. Często jednak okazuje się, że do naszej sylwetki pasuje całkiem inna suknia niż ta wyobrażona. No dobrze to od czego zacząć poszukiwania i na co zwrócić szczególną uwagę?
Wybór sukni – salon czy krawcowa?
Jakie są wady a jakie zalety zakupu sukni ślubnej z salonu a szytej u krawcowej. Większość przyszłych Panien Młodych swe pierwsze kroki kieruje do salonów z gotowymi sukniami ślubnymi. I jest to dobry wybór jeżeli nie mamy sprecyzowanej wizji sukni. Salon ma tę przewagę, że od razu możemy przymierzyć i zobaczyć w którym rodzaju sukni wyglądamy najlepiej, pozwoli nakreślić to kształt sukni. Jest to zdecydowanie łatwiejsza opcja dla osób, które na co dzień nie interesują się modą, a z szyciem sukien do tej pory nie miały do czynienia. Wadą sukien z salonu jest ich powtarzalność. Salony zazwyczaj kierują się trendami i suknie w danym sezonie są do siebie podobne. Jeżeli jednak waszym marzeniem od zawsze było uszycie sukni u krawcowej, to polecamy znaleźć sprawdzoną krawcową, która specjalizuje się w szyciu takich sukien. Nie każda krawcowa niestety poradzi sobie z tak odpowiedzialnym zadaniem. W Polsce nie brakuje jednak zdolnych projektantów i krawcowych. A i coraz częściej powstają małe Atelier, gdzie uszyjemy niepowtarzalną suknię. Przewagą sukni szytej jest jej wyjątkowość. Możemy być pewne, że drugiej takiej nie będzie, że będzie ona uszyta specjalnie dla Nas, przystosowana do naszej sylwetki, co jest bardzo ważne w przypadku kobiet o niestandardowych rozmiarach. Pamiętajmy jednak, czy suknia z salonu czy od krawcowej i tak w większości przypadków będzie ona szyta. Różnica jest taka, że w salonie uszyją nam suknie podobną do mierzonej, a u krawcowej będziemy szyły suknie z projektu.
Kiedy zacząć poszukiwania, i jakie są terminy realizacji?
W salonie optymalny czas na zamówienie szytej sukni to 6 miesięcy przed weselem. Jeżeli zdecydujemy się na gotową suknie z salonu, jedynie z drobnymi poprawkami to wystarczą nawet 2 tyg. Więc to zdecydowanie dobra opcja na suknie jeżeli organizujemy wesele ekspress w mniej niż pół roku. I wcale nie musi to być gorsza suknia. Jeżeli trafimy na suknie pasującą do naszej sylwetki może okazać się ona prawdziwa perełką i to w zdecydowanie lepszej cenie. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na szytą suknię u krawcowej to także na pierwszą wizytę udajmy się około 6 miesięcy przed weselem. Czas uszycie zależy od natężenia pracy krawcowej, pamiętajmy, że jest ona jedna i przy wielu zleceniach musi dobrze rozplanować czas pracy. Pomimo, że uszycie suknie zajmie około 3 miesięcy to termin warto zarezerwować wcześniej.
Wybór materiału na suknię.
W sukniach ślubnych najczęściej wykorzystuje się materiały takie jak: satyna, organza, koronka, tiul, szyfon. No dobrze, ale kiedy jaką wybrać? Satyna sprawdzi się doskonale przy eleganckich kreacjach. Jest dość ciężkim materiałem, dzięki czemu dobrze się układa ma gładką strukturę z jednej strony połyskującą z drugiej matową. Organza natomiast to lekka i przejrzysta tkanina. Zazwyczaj połyskująca, ale są też odmiany matowe. Charakteryzuje się też sztywnością dzięki czemu doskonale sprawdzi się przy falbanach czy rożnych drapierach. Koronki, nie trzeba nikomu przedstawić. To materiał z wzorzystymi motywami, często kwiatowymi. Jednak odmian koronek jest wiele. Mamy np. koronkę francuską, charakteryzującą się lekkością i delikatnością zakończoną szerokim brzegiem, wykorzystywaną przy welonach czy koronkę wenecką z charakterystycznym wypukłym wzorem. Koronki to materiał, który najbardziej zdobi naszą suknię. Tiul, natomiast jest najczęściej wykorzystywany do sukien w stylu księżniczki oraz welonów. Ma fakturę siateczki. Może być cieńszy lub grubszy. Z reguły jest dość sztywny, ale też bardzo delikatny, dlatego trzeba bardzo uważać aby go nie zaciągnąć biżuterią czy obcasami. Szyfon to piękna, lekka tkanina o płóciennym splocie. Stosowana przy sukniach o zwiewnej, lejącej formie. Bardzo dobrze sprawdzi się na letnich weselach. To tylko niektóre z tkanin na suknie ślubne. Jak widać jest ich wiele. Nie martwicie się jednak, jeżeli nie wiecie jaką wybrać. Panie w salonach, projektanci czy krawcowe dokładnie wiedzą, które z materiałów będą doskonałe na Waszą wymarzoną suknię.
Przymiarki.
Od wyboru sukni do ostatecznego odbioru dzielą nas zazwyczaj 3 przymiarki. Zaczynamy od wyboru. Pierwsze kroki do salonu bądź krawcowej kierujemy około 6 m-cy przed ślubem. Wtedy też wybieramy kształt sukni oraz rodzaj materiału, czyli czeka Nas najwięcej mierzenia ale i najwięcej zabawy. Właśnie w tym momencie możemy sprawdzić co z tą naszą suknię marzeń? Czy to jednak ta czy całkiem inna. To też najcięższy czas dla przyszłej Panny Młodej. Często jest tak, że mierzymy kolejną i koleją suknię i nadal nie czujemy, że to ta jedyna. Idziemy do kolejnego salonu i nadal nic. Rozumiem, że po czasie może być to męczące, ale drogie Panie ta cierpliwość popłaci, obiecuję. Jak już znajdziemy ten wymarzony model sukni, umawiamy się na pierwszą z 3 przymiarek.
Kiedy?
Zazwyczaj około 3 miesięcy przed ślubem. Dobrze by było, aby na tę przymiarkę przynieść ze sobą buty i ubrać docelową bieliznę. Łatwiej będzie ocenić kolejne poprawki i dopasowanie sukni. Przy pierwszej przymiarce bądźcie też najbardziej uważne, na tym etapie można dokonać największych zmian. Zwrócicie uwagę na każdy szczegół ale i wygodę. Sprawdźcie jak suknia zachowuje się w tańcu. Na kolejną przymiarkę przychodzimy około 1,5 miesiąca przed ślubem. Jest to czas sprawdzenia sukni po dokonaniu poprawek. Obowiązkowo musicie mieć ze sobą buty, bieliznę oraz dodatki. Suknia przy tej przymiarce powinna pasować praktycznie idealnie. Sprawdźcie czy zmieniono wszystko o co prosiłyście i czy czujecie się w niej bez zastrzeżeń. Jeżeli wszytko gra, to ostatnia poprawka powinna być już tylko formalnością. Wybieramy się na nią około tygodnia przed ślubem. Dokładnie sprawdzamy czy wszystko jest ok, czy nic nie odstaje, dobrze się układa. Zwracamy uwagę na sposób zakładania oraz ustalamy transport sukni.
Wpływ wahań wagi
Jak wiemy My kobiety przywiązujemy wagę do wyglądu, tak już mamy to w naturze. Dzień ślubu, jest tak ważnym wydarzeniem w życiu, że nawet jeżeli na co dzień o siebie dbamy, to w dniu ślubu chcemy wyglądać jeszcze piękniej. I dobrze. Jednak często wiąże się to z utratą wagi. Co wtedy z zakupem sukni? Jak ją wybrać kiedy nie wiemy ile będziemy ważyły za pół roku. Póki Nasza waga zawaha się między 3-5 kg, każdy salon czy krawcowa sobie z tym poradzi. Jednak jeżeli zamówimy suknię i nasza waga zmieni się drastycznie, niestety suknia może nie mieć tego efektu, o którym marzyłyśmy.
Dlatego Drogie Panie, jeżeli planujecie zmienić swoją wagę do wesela zaplanujcie rozsądną dietę na rok przed weselem. Będziecie mogły określić, jak wasz organizm reaguje i jaką wagę osiągniecie w dniu ślubu. Powiedziecie to też obowiązkowo w salonie czy krawcowej ile planujecie zrzucić kilogramów, aby można było zaplanować taki krój sukni, który pozwoli się modyfikować. Są też sytuacje, że Nasza waga czasem drastycznie wzrośnie, np przy przyjmowaniu leków. Jeżeli tak się dzieje, także bądźcie w kontakcie ze swoją krawcową czy salonem. Na pewno wezmą to pod uwagę i doradzą co w takiej sytuacji zrobić z suknią. Koniecznie umówicie się na dodatkowe przymiarki. Pamiętajmy, że poprawki są możliwe, jednak najlepiej wyjdą te w granicach normy.