Zapraszać czy nie zapraszać? To odwieczne pytanie, które zadaje sobie prawie każda para młoda. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, wszystko zależy od Was samych. Jeśli w rodzinie macie ich dużo i nie przeszkadza Wam zabawa gdy w pobliżu kręcą się maluchy nic nie stoi na przeszkodzie by zaprosić dorosłych wraz z pociechami.
By dziecko czuło się ważne
Coraz popularniejsze jest angażowanie dzieci w uroczystość ślubną. To doskonały pomysł na ciekawą koncepcję ślubu, cała uroczystość zyskuje niepowtarzalny klimat, a dla dzieci to wielka radość. Maluchy mogą nieść poduszeczkę z obrączkami, balony przed parą młodą czy sypać kwiatki. Istotne jest żeby dziecko znało swoje zadanie, wtedy nie będzie się nudzić, będzie czuć się docenione i ważne. Pamiętajmy jednak, że to tylko dziecko i że w każdym momencie w całej „swej słodkości” może nam się zniechęcić, przestraszyć, rozpłakać czy potknąć. Weźmy to pod uwagę, nie wymagajmy niemożliwego i dajmy też tym najmłodszym przeżyć ten dzień po swojemu.
Stół dla najmłodszych
Jeżeli zdecydujecie się na wesele z dziećmi to pamiętajmy o dodatkowym stole dla dzieci. Może to być stół ze specjalnym menu dla dzieci już od początku uroczystości, a może być z słodkościami po daniu głównym. Nawet jeśli Wasze wesele jest w stonowanych kolorach stół dla dzieci niech będzie kolorowy. W końcu dzieci uwielbiają kolory:)
A może Animator?
Naszym zdaniem doskonałym pomysłem, aby rozwiązać dylemat wielu rodziców przyjmujących zaproszenie na wesele jest zatrudnienie animatora dla dzieci. Różne są sytuacje, niektórzy nie mają z kim zostawić swoich pociech, inni przyjadą z daleka i na dłuższy czas z rodziną, inni po prostu chcą zabrać dzieci na wesele. Jednak połączenie zabawy dorosłych z opieką nad dziećmi to ciężka sprawa. Dlatego pomocne może okazać się zatrudnienie wykwalifikowanej osoby.
Animator to osoba często łącząca cechy dobrego pedagoga i artysty. Jego kreatywne pomysły sprawią, że dzieci bardzo chętnie się bawią i przez długie godziny się nie znudzą. Najczęstsze zabawy w czasie wesela to: warsztaty plastyczne, warsztaty balonowe (skręcanie długich balonów w różne kształty czy zwierzątka, to ulubiona zabawa wielu dzieci), zabawy integracyjne czy gry plenerowe. Popularne jest także malowanie buziek, zabawy z chustami animacyjnymi, zabawy ruchowe, taneczne oraz pokaz baniek mydlanych. Pomysłów jak widać jest wiele.
Należy pamiętać, że pod opieką animatora najczęściej można zostawić dzieci od 3 roku życia. Mniejsze dzieci wymagają wyjątkowej opieki i jeden opiekun któremu przypada około dziesięcioro dzieci nie będzie w stanie zwracać szczególnej uwagi na maluszki.
Oprócz części animacyjnej dobrym pomysłem jest także zapewnienie dzieciom miejsca sypialnianego, w którym animatorzy będą mogli opiekować się śpiącymi dziećmi, a rodzice w razie potrzeby doglądać swoje pociechy i bawić się do białego rana.