Prezenty ślubne a podatki!

Tagi: ,

Dziś trochę poważniejszy temat, podatki. Za pewnie wielu z Was już po przeczytaniu tytułu zapawa niechęcią do wpisu, jednak obiecuję przedstawić temat w jak najprzyjemniejszy sposób 🙂 Niewątpliwie jest to artykuł mniej przyjemny ale na pewno obowiązkowy.

Kiedy zapłacimy podatek?

Zgodnie z prawem prezenty ślubne jak każde inne „prezenty”  są darowizną, czyli nieodpłatnym przyjęciem od darczyńcy majątku. Jednak to czy zapłacimy od nich podatek uzależnione jest od dwóch czynników, a mianowicie:

  • wartości prezentu oraz
  • stopnia pokrewieństwa pomiędzy nowożeńcami a darczyńcą.

Poniżej przedstawię od jakiej kwoty prezentu i przy jakim stopniu pokrewieństwa będziemy musieli zapłacić podatek:

Grupa  Stopień pokrewieństwa  Wartość prezentu tj. kwota powyżej której trzeba zapłacić podatek
grupa I małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha. 9 637 zł
grupa II zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców,  zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. 7 276 zł
grupa III pozostałe osoby np. pracodawca, niespokrewniona matka chrzestna. 4 092 zł

Jeśli kwota prezentu/ów od jednej osoby przekroczy limit wskazany w tabelce, wówczas będziemy musieli zapłacić podatek składając do urzędu skarbowego informację na odpowiednim formularzu (SD-3).

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Jak to bywa w polskim prawie zawsze są jakieś wyjątki i odstępstwa 😉 w tym przypadku jest to dla Was dobra informacja. Podatku od prezentów nawet przekraczając wartość wskazaną powyżej (tj. 9637 zł) nie zapłacimy w przypadku:

      1. otrzymania prezentu ślubnego od GRUPY I, czyli naszych najbliższych tj. rodziców, dziadków, rodzeństwa itd.

        jeżeli zawiadomimy o tym fakcie urząd skarbowy w ciągu 6 m-cy od otrzymania prezentu składając specjalne oświadczenie (druk SD-Z2) oraz przedstawiając dokumenty potwierdzające otrzymanie darowizny np. jeżeli jest to gotówka przedstawiamy wyciąg bankowy. W przeciwnym wypadku urząd naliczy podatek i będziemy musieli go zapłacić, dlatego warto tego dopilnować.Warto dodać, że limit kwoty darowizny dotyczy każdego obdarowującego osobno nie sumujemy tych kwot od rodziców, dziadków czy rodzeństwa, a dla każdego z nich mamy limit 9 637 zł. Kwoty tej nie możemy przekroczyć w ciągu 5 lat, tyle bowiem wynosi okres skutkujący zapłatą podatku od darowizny otrzymanej od jednej osoby. Podatku nie zapłacimy także, w przypadku:

     

    1. otrzymania prezentu poniżej kwot wskazanych w tabeli,

      czyli od wszystkich drobnych prezentów, które otrzymamy tj. kwiaty, sprzęt, wyposażenie domu, biżuteria, gotówka, do wysokości wskazanych limitów. Tymi prezentami możemy cieszyć się bez obawy wniesienia opłaty do urzędu skarbowego:)

Na zakończenie kilka zdjęć prezentów, które na pewno będą wymagały zapłaty podatku 😉

Wypełnij nasz ślubny formularz
i otrzymaj specjalny rabat

Jeśli pragniecie poznać specjalnie przygotowaną dla Was ofertę, prosimy uzupełnić poniższy formularz zgłoszeniowy. Uzupełnienie formularza jest niezobowiązujące, a w razie skorzystania z naszej oferty otrzymacie specjalny rabat na całość usług!